banner ad

Ultra Gobi 400: Závěr přípravy a vybavení

19.09.2018 | Autor: | 8 komentářů

Po dlouhých měsících tréninku a příprav zbývá posledních 9 dnů do okamžiku, kdy se postavím na start pouštního dobrodružství Ultra Gobi. V jakém duchu se nesl závěr přípravy a jaké vybavení si s sebou povezu se dozvíte v tomto článku.

Závěr přípravy

Srpnová kilometráž byla na mé poměry velmi nízká, kolem 650 km. Důvodem byla řada společenských povinností v Japonsku. Na druhou stranu se mi podařilo odběhat několik delších výletů. Od návratu do Česka jsem se vrátil k běžným objemům, takže celkově lze říci, že jsem v dobré formě a připraven fyzicky k podání nejlepšího možného výkonu.

Před pár dny byla konečně publikována závěrečná verze trasy. Délka zůstává stejná, ale na rozdíl od předchozích ročníků se budeme pohybovat ve větších nadmořských výškách s nejvyšším bodem cca 4100 m.n.m. Před touto výškou mám relativně velký respekt, přece jen, nejvýše jsem byl zatím ve výšce cca 3200 m.n.m., takže moje schopnosti v takové výšce jsou velkou neznámou. Navíc už budu mít v nohách cca 200 km.

 

Mapa trasy, nejvyšší bod mezi R5 a R6.

Výškový profil

Očekávaná hmotnost batohu v plné “pouštní” je cca 6-7 kg (včetně 2,5 vody), ale předpokládám, že vody budu potřebovat trochu méně (checkpointy se studenou vodou jsou každých cca 10 km a každých 40 km rest station se studenou a horkou vodou), takže bych si mohl ušetřit trochu hmotnosti. Nicméně, po testech jsem zjistil, že výchozí tempo 6:30 není při této hmotnosti realistické, takže se prvních 100 km budu zaměřovat na tempo cca 7-7:30, které bude s postupem času určitě klesat. Úseky nad 3000 m (asi 70 km) na 100 % pouze půjdu, a tam bych měl pošetřit nějaké síly na druhou polovinu závodu. Strategii podrobně vypracováno nemám, jako vždy půjdu na pocit a podle instinktu.

Boty

Nejdůležitější součást běžcovy výbavy: Hoka One One Speedgoat 2. Hodlám na nich odběhnout celý závod.

Oblečení

Převážná část výbavy je značky Kilpi, jejímž jsem v současné době ambasadorem. Výjimkami z tohoto pravidla jsou japonské prstové ponožky Tabio, krátké kompresní elasťáky CEP a kšiltovka Outdoor Research s ochranou krku.

Zde je pár fotografií:

Základní merino vrstva (Merin) a Ninja

Prstové ponožky Tabio a dlouhé ponožky

Kompresní elasťáky CEP

Do chladna – tříčtvrteční elasťáky, modrý Wilke.

Pro překonávání úseku, který dosahuje výšky až 4100 m.n.m. mám k dispozici experimentální zateplenou mikinu Edmon (2 ks, ve dvou barvách).

A samozřejmě nepostradatelný Hurricane jako svrchní vrstva.

Léty prověřený model kšiltovky Outdoor Research (tento kousek mám nový, dárek od ženy k narozeninám).

Ve výbavě mám samozřejmě další věci, jako rukavice, čelenku atd.

Jídlo a pití

Kromě spolehlivých a časem prověřených značek, jako je OS-1, Pocari Sweat, VAAM atd. si tentokrát beru na pomoc gely Agave 9 a spolu s lyofilizovaným jídlem bude hlavním zdrojem kalorií nálož ořechů (mix makadamové 50 %, para 25 % a kešu 25 %). Jako něco teplého do žaludku mám lyofilizovaná jídla Lyo Expedition, která se mi osvědčila při Ultra Milano Sanremo. Celé to doplňují brambůrky, tyčky Corny a Flapjack, sušené maso. 

Kromě samotného výkonu bude jednou z hlavních výzev dodržení pitného a kalorického režimu podle plánu, což se mi při předchozích akcí ne vždy dařilo, navíc na mne tentokrát nebude nikdo dohlížet.

Jídlo prověřené během UMS (10 ks). Deset minut nutných k přípravě bude dobrou záminkou k pauze.

Moje poklady OS-1 a Pocari Sweat.

Gely Agave 9 mají o polovinu menší hmotnost při stejných kaloriích.

Ořechy, magnezium a kofeinová bomba Redweiler Red Shot

Příklad obsahu jednoho z drop-bagů.

Jídlo pro všechny stanice připraveno a zabaleno.

Technický materiál

Povinná výbava a žádoucí materiál jsou relativně obsáhlé.

Batoh WAA model Marathon Des Sables

Spacák Sir Joseph – díky za půjčení, David Koribský

Mimo jiné Garmin Oregon 420 – díky za zapůjčení, Pavel Marek

Táhnout s sebou budu i GoPro 6 Black, snad se mi podaří překonat svoji lenost a natočit dostatek materiálu, aby mohl vzniknout plánovaný dokument. Na místě do výbavy ještě přibude zapůjčený satelitní telefon.

Po jednotlivých stanicích budu mít připraveno množství náhradních baterií, které udrží v chodu moji elektroniku. Ačkoli se předpokládá, že hlavním navigačním prostředkem bude outdoorová navigace, hodlám se nechat navigovat svými hodinkami Garmin Fenix 3, které mi v tomto ohledu dobře posloužily i v Itálii.

V Číně je bohužel zablokovaný Facebook, Google a další podobné služby, takže moje možnosti reportování z průběhu závodu budou velmi omezené. 

Během celé trasy budu mít GPS tracker, který umožní sledování mého pohybu v reálném čase. Odkaz na web, které mne bude možné sledovat, dám na Facebook, jakmile bude k dispozici.

Toto je poslední příspěvek před začátkem závodu. Všechny další informace budu publikovat na Facebooku: https://www.facebook.com/cinciala a https://www.facebook.com/norsemangobi/.

Držte mi palce!

Kategorie článku: Firstpage, SportArticle

Komentáře (8)

 1. Lubomír Palij

  Zajímalo by mě na kolik párů bot to běžíš. Tipnul bych si na 3 páry.

  Přeji báječný běh bez komplikací až do cíle.

  • admin

   Zdar, mám v plánu celé to odběhnout na Hoke One ONe Speed Goat. V záloze budu mít ještě jedny Hoky.

 2. Zdeněk Votava

  Díky za článek, budu držet palce.

 3. tomáš cinciala

  Brácha,tak jé to tady.přeji ti hodně sil,štěstí a ať ti to běží.

 4. Standa Bálka

  Hodně šťestí a sil na ceste Michale ?????