banner ad

Ultra Milano Sanremo volá!

22.04.2019 | Autor: | 8 komentářů

Po více než 5 měsících přípravy, která byla proložena pouze jedním intermezzem, Lysou horou 24, se konečně přiblížil první z ostrých závodů této sezóny, kterým bude podruhé 285 kilometrů na trase mezi Milánem a Sanremem. Tento příspěvek přináší moje dojmy z přípravného období a plány na tento závod.

Od posledního příspěvku už uplynula drahná doba. Ne, že by byla úplně okurková sezóna, ale momentálně mne tak trochu opustila chuť psát.

Ačkoli délka přípravy (z hlediska času) odpovídá tomu, co bylo pro mne obvyklé v minulých letech, tato poslední příprava se zdála být nekonečná. Důvodů je celá řada, možná je to mimo jiné velmi dlouhou zimou a také celkovým stavem věcí, kdy se nedařilo, jak by mělo nebo jak by člověk očekával vzhledem k vynaloženému úsilí.

Od přestávky po Ultra Gobi jsem naběhal celkem přibližně 4000 kilometrů, což je meziroční pokles o 400 kilometrů. Kvalitativně vše zůstalo na stejné úrovni, takže se jedná čistě o ztrátu objemu. Na rozdíl od předchozích let jsem letos neabsolvoval v rámci přípravy žádný vyloženě dlouhý běh, a to jak denní, tak noční. To vidím jako celkem problém, ale okolnosti mi tuto část přípravy nedovolily absolvovat. Jak se to projeví v samotných závodech, se ukáže, nicméně nedostatky hodlám nahradit zkušenostmi, kterých se mi za ta léta podařilo relativně dost.

Co se týče taktiky na samotné UMS, jako obvykle se budu rozhodovat až během prvních několika kilometrů po samotném startu. Pokud se budu cítit dobře, bude to rychlejší začátek a pomalejší konec, pokud to nebude nic moc, hodlám použít pomalejší tempo a toto udržovat po co nejdelší dobu.

Výbavu zachovám rámcově stejnou jako v minulém roce, tj. tříčtvrteční elasťáky, kompres tričko a navrch lehké týmové tričko Kilpi, kterým zakryji nedostatky způsobené „nezdravým životním stylem“. Závod zahájím v botách Hoka One One Clifton 5, a pokud se případně vyskytnou potíže, mám v záloze New Balance. Stejnou sestavu mám v úmyslu použít i v Mrtvém údolí.

Několik lidí se mne ptalo, proč na UMS jedu podruhé. Důvod je jednoduchý, jedná se o opravu loňského času. Svým charakterem má UMS blízko ke Spartathlonu s charakteristickým proplétáním silniční dopravou, kterého si v Itálii užiji víc než dost. Cílem je v první řadě, jako vždy, doběhnout, dalším v řadě je pokořit hranici 40 hodin. Svůj osobní cíl si nechám pro sebe. Každopádně, letos by to mělo být méně o kochání a více o „práci“, ale nakolik se toto předsevzetí podaří dodržet, to netuším.

Na trasu se vydám podporován stejnou sestavou jako minulý rok, z čehož mám radost, protože na loňském dokončení měl můj support velkou, pokud ne rozhodující, roli.

I když je UMS jednou z mých tří akcí letošní sezóny, bude to i příležitost k vyzkoušení některých věcí na Badwater 135, který se rychle blíží. Příprava všech akcí se plynule prolíná, což je celkem dost velká zátěž. Abych se vyhnul nepříznivým dopadům na svoji práci, posunul jsem ještě na brzčí čas své vstávání, což také není jednoduché. Za posledního půl roku od UG proběhla řada věcí, které byly a jsou náročné psychicky, fyzicky i finančně, takže UMS bude i příležitost tak trochu si odpočinout, pokud se dá závod na 285 km považovat za odpočinek.

Odjezd na UMS máme naplánován na čtvrteční půlnoc. Přesun bude tentokrát pohodlnější díky Kilpi, od kterého mám zapůjčenu dodávku. V pátek podvečer proběhne předstartovní meeting a v sobotu v deset ráno se vydám na trať. Limit je 48 hodin, takže nejpozději musím být v Sanremu v pondělí v 10:00. Úterý a středa budou ve znamení odpočinku a návratu zpět.

Dva týdny po UMS se chystám dělat podporu Petru Chytilovi při jeho prvním skutečném ultra v Maďarsku. Už se těším, jak to budu pro změnu já, kdo si bude užívat pohledu na masochistické snažení jiného běžce, i když 220 km nepřetržitého sezení v sedle kola bude taky samo o sobě celkem kvalitním výkonem.

Další výhled na léto je letos tentokrát nejistý, uvidíme, jak se to vyvine, ale moje případná cesta do Japonska stejně připadá v úvahu až po skončení Badwater. Zbytek rodiny, to se ještě uvidí.

Odkaz na sledování závodu online: http://umsultra.legendstracking.com/. Budu rád, když mne podpoříte, aby se mi podařilo tuto misi zdárně dovést do cíle.

Kategorie článku: Firstpage, SportArticle

Komentáře (8)

 1. Jiří Hálek

  Přeji ať ti to šlape podle plánu, Michale! Určitě se s tim popereš dobře. No a já už se těšim na reportáž ze závodu. Loňské video bylo naprosto špičkové! 🙂

  • admin

   Díky moc, Jirko. Vzhledem ke změně UG teď mám v hlavě spíše Čínu, ale to se určitě změní, jakmile se postavím na start.

 2. Zdeněk Votava

  Přeji ať se ti v závodě daří, budu online sledovat a držet palce. Stejně jako Jirka se těším na review úspěšného závodu.

 3. Michale, jako vždy budu držet všechny palce, jak mé, tak dcer a všech okolo aby to vše klaplo a ideálně i v tom tvém vytouženém čase! To zas bude online nervák to sledovat na webuu ?. BTW: už se taky nemůžu dočkat na tvůj support mé malé maličkosti. Hoj

  • admin

   Zdar Petře, díky, vynasnažím se. Zatím mi ani nepřijde, že se mám za 3 dny postavit na start, je to celé jakési hektické. Maďarsko si užijeme, tedy já určitě 🙂

 4. 1bubobubo

  Michale, budu ti držet pěsti stejně jako Peťovi. Je krásné vidět dvojí zastoupení českých ultráků ve startovce (Milan bohužel neběží :-() mezi těmi italskými vlajkami 🙂 Přeji hodně sil nejen fyzických, ale hlavně psychických aby jste se oba v pořádku potkali i v cíli. Drž se! Petr