banner ad

Strom ultramaraton – Vlastibořice

09.11.2018 | Autor: | 2 komentářů

Na víkend od 2. do 4. listopadu jsme měli s kluky z Endomonda půl roku naplánován seznamovací večírek. Součástí měl být společný výběh, který se však nakonec změnil na kolektivní účast na Strom ultramaratonu ve Vlastibořicích.

Ačkoli jsme se s jedinou výjimkou původně nehodlali tohoto závodu z různých důvodů zúčastnit, pár dnů před závodem jsme postupně vyměkli a nakonec jsme se postavili na start všichni (Michal Činčiala, Jirka Hálek, Michal Kučera, Ondra Jerhot a Nicol Rosa) kromě Petra Chytila, který je aktuálně ve stavu zraněných, ale během závodu sloužil jako cenná cyklistická podpora.

Po pátečním úvodním večírku nebylo ranní vstávání pro některé z nás jednoduché, ale o půl deváté jsem již všichni kolektivně přešlapovali v sále kulturního domu ve Vlastibořicích.

Závod organizuje Dušan Koutník, finišer letošního Spartathlonu. Ačkoli je počet účastníků omezen na padesát, letošní startovní listina zahrnovala včetně mne šest absolventů Spartathlonu. Spolu s dalšími kvalitními běžci byla konkurence výborná.

Strom UM má padesát kilometrů a převýšení asi 1200 metrů a je až na menší výjimky celý běhatelný. Je zasazen do zajímavé krajiny v blízkosti Liberce, takže je také plno věcí k vidění.

Původní myšlenkou bylo běžet na pohodu, ale už před startovním výstřelem jsem si byl jistý, že mne závodní pocit přinutí vyrazit naplno. V tomto smyslu jsem varoval i ostatní kamarády. A skutečně, od úplného začátku jsme spolu s Honzou Marxem, mimochodem pozdějším vítězem, nasadili velmi vysoké tempo a brzy se společně odpojili od zbytku pole. Maraton jsme absolvovali hluboce pod čtyři hodiny, což pro mne bylo vzhledem k profilu velkým překvapením.

Honzy, který vyhrál v čase 4:33, jsem se držel asi až do 43. kilometru, kdy mi trochu došly síly, takže dále jsem pokračoval sám. I přes několik kratších zabloudění se mi na druhém místě podařilo udržet náskok před dravci za sebou, takže do cíle v místní restauraci jsem doběhl v čase 4:49 na celkovém druhém místě. Pár minut doběhl další letošní Spartathlonec, Martin Kopecký.

Stupně vítězů zleva 1. Honza Marx, 2. já, 3. Martin Kopecký

Naše banda se také činila. Jirka Hálek podal heroický výkon po 24hodinovce, kterou běžel před pouhým týdnem, a skončil celkově 16. Michal Kučera, pro kterého to byla premiéra na ultra distanci a i na ultratrailu, skončil na výborném šestém místě a porazil řadu výtečných soupeřů. Také Ondra Jerhot na 13. místě byl po ranní kocovině asi nakonec spokojen. Pěkný výkon podal také Nicol Rosa, jehož vydatně delší dobu podporoval na kole Petr Chytil, a doběhl si pro celkové 27. místo.

Vše bylo poté večer řádně oslaveno nejdříve v místní restauraci a poté v penzionu. Setkání přátel a i závod byl bezpochyby velkým úspěchem, který je třeba zopakovat. Díky chlapci!

P.S. Nesmím také zapomenout poděkovat Dušanovi za skvělý závod a Járovi a Zuzaně Urbanovým za povzbuzování na trati a krásné fotky.

Kategorie článku: Firstpage, SportArticle