banner ad

Test – Kilpi Hurricane a péřová mikina

18.02.2018 | Autor: | 4 komentářů

Jako ambasadorovi značky Kilpi se mi dostalo možnosti podílet se na vývoji a testování. Prozatím se jedná o dva produkty, a to běžeckou bundu Hurricane, která je již třetím rokem na trhu a stále se vylepšuje, a zateplenou (péřovou) mikinu. U mikiny je nutné dodat, že se jedná o vývojový kousek, který bude k dispozici až v příští sezóně, a proto je nutné moje poznámky brát s určitou rezervou.

Za spoluprací s Kilpi stojí moje potřeba najít ideální oblečení pro velmi náročné prostředí pouště Gobi. Objevit kombinaci, která bude fungovat mezi -10 a +30 stupni, je výzva a jsem velmi rád, že mne v tomto Kilpi podpoří.

Stěžejní je pro mne ochrana před chladem, kde se řadím mezi méně odolné jedince. Pro tento účel jsem dostal k vyzkoušení právě výše dva uvedené produkty, když máme ten únor a ještě je chladno. Strategie je taková, že na základní vrstvu (a možná, v případě potřeby, jednu další) přijde zateplená mikina jako „generátor teploty“ a jako svrchní vrstva se použije membránová bunda Hurricane, která je voděodolná a větruodolná. Tím by se mělo vytvořit příznivé mikroklima, které umožní fungování mého těla i za nízkých teplot.

Hurricane

je celorozepínací membránová bunda, u mne v krásné modré barvě, lehoučká. Má dvě kapsy, na kterých je velmi užitečné to, že jsou vodotěsné, takže odpadá potřeba nosit otravné ziplocky. Na rozdíl od mých ostatních bund chybí kapsa na levé straně hrudníku, kterou dost postrádám. Právě tam si dávám přehrávač MP3 nebo ampule. Bunda má vysoký límec a kromě toho i kapuci, kterou jsem naostro při běhu nevyzkoušel, ale staticky dobře sedne na hlavu. Velikost M mi přesně padne, zespodu neprofukuje. U krku je límec trochu volnější, takže sem tak nějaký závan projde. Není to ale nic, co by se nedalo ošetřit náhradním způsobem.

Praktické zkušenosti jsou takové, že při běhu skutečně odizoluje veškerý vítr, a pokud se vhodně zvolí oblečení pod bundou, z vnitřní strany se nepotí. Pokud se člověk hodně navleče, což jsem při prvním běhu udělal schválně (použitím vzorku péřové mikiny), je bunda na vnitřním povrchu mokrá, ale rychle schne a její funkce není tímto nijak ovlivněna. Perfektní je její lehkost a možnost sbalení do malého pytlíku – to mi hodně vyhovuje, protože ušetřím hodně prostoru a hmotnosti v batohu (každý gram se na 400km závodě pronese). V kapsách jsem měl nacpáno pár věcí a skutečně, i když byla bunda zevnitř a zvenku mokrá, kapsy byly suché.

Celkový pohled

   

Vnitřní povrch – zajímavý vzorek                    Detail kapuce s utahováním

Pohled zevnitř na vodotěsnou kapsu

   

Kapsa z vnější strany                                          Materiál Siberium

Zateplená péřová „mikina“

je v raných fázích vývoje. Subjektivně není na omak tlustá, vypadá spíše jako tenčí klasická péřovka. Stejně jako u Hurricanu je svrchním materiálem (pokud logo na mikině nelže) Siberium. Není celorozepínací, na druhou stranu zip je trochu delší, než je to obvyklé (třeba u mé mikiny Craft). Ničemu to ale nevadí. Opět, límec je vysoký, což je dobře, ale je trochu volnější, než bych potřeboval. Obvykle si na krk omotávám tenký ručník, ale to při kombinaci těchto dvou produktů nejde, protože se tam fyzicky nevejde. Na druhou stranu, poněkud volnější límce obou věcí vedou k tomu, že sem tam přes límec nepříjemně zafoukne. Pro můj účel a test jsem mikinu nacpal do elasťáků a vytvořil si tak uzavřený prostor.

Co mi na péřové mikině chybí, jsou opět kapsy. Tento testovací kousek žádné kapsy nemá. I když při tréninku to zas tak velký problém není, na delších (ultramaratonských) tratích to může být potíž. Každý úložný prostor se velmi hodí. Super by byla alespoň jedna klasická kapsa, menší kapsička na hrudi nebo paži pro přehrávač a také třeba na zádech, vše nejlépe ve vodotěsném provedení vzhledem k tomu, že třeba u mne je vysoká pravděpodobnost, že mikinu úplně propotím. Možná, kdyby byla o 5 cm kratší, ničemu by to neuškodilo.

   

Celkový pohled                                                        Detail delšího zipu a límce

   

Detail prodloužených zad                                      Materiál Siberium

Při 47km tréninku přes Jívovou, což je celkem hutný kopeček, panovaly teploty mezi -2 a -5 stupni, a to je přece jen tepleji, než bude na Gobi. Při stoupání jsem cítil fakt velké teplo, péřovka hodně hřeje. Jsem typ, který se hodně potí, ale funkční tričko nedovolilo, abych se cítil nepříjemně. Péřovku jsem při výběhu zcela promočil, a to bez nadsázky. Hurricane byla na vnitřní straně taky úplně mokrá. Schválně jsem se na Jívové na 5 minut zastavil, abych nechal tělo chladnout a ověřil chování věcí v mokrém stavu. Péřovka hřála, i když byla mokrá a Hurricane blokoval vítr, takže za těch 5 minut (když jsem polkl gel a ořechy) jsem neprochladl. Kombinace fungovala dobře i při rovinatém závěru ze Šternberka do Olomouce.

Po návratu Hurricane velmi rychle uschla. Zateplená mikina vypadala dost zoufale (až mi jí bylo líto), protože byl materiál úplně promočený a mikina byla celkově „flekatá“. Relativně dlouho schnula (asi jeden den), ale nutno dodat, že jsem ji měl v mezidveřním prostoru, kde je trochu chladněji, takže v normálním teple by to bylo mnohem rychlejší. Po uschnutí se mikina naštěstí opět nadýchala a vzhledově i funkčně vypadá bez potíží. Co je u mne důležité, je skutečnost, že obě věci i po intenzivním propocení (dvojnásobném) nepáchnou.

Závěr: Hurricane se pro mne stane nepostradatelným vybavením při běžném tréninku i na závodech. Samozřejmě, není určena pro letní běhání. Péřová mikina je na velmi dobré cestě. Funkčně není co vytknout, je jen třeba poněkud doladit design (kapsy atd.). Takže budeme ladit a vyvíjet s Kilpi tento produkt dál tak, ať je to ideální kousek pro extrémy. Mým potřebám však nicméně již nyní vyhoví.

Kategorie článku: Firstpage, SportArticle

Komentáře (4)

 1. Luboš

  Ta péřová mikina je určitě zajímavý nápad. I když to stejně vidím jako slepou uličku. Dovedl bych si ji ještě představit na turistiku, ale na dlouhé běhy? Možná kdyby z toho materiálu byla vesta, tak snad ok.

  • admin

   S tou péřovkou je to trochu složitější. Na normální i delší běhy určená není a na to ji ani nemám. S Kilpi ji vyvíjíme pro závod Ultra Gobi 400 km, který poběžím v říjnu, kde je trať velmi různorodá, roviny, kopečky, poušť a součástí je i přechod 3600 m hory, kde bylo loni plno sněhu. Je to nonstop závod (nikoli etapovka), vezmi si, že teploty se pohybují mezi 30 ve dne a -10 v noci a všechno si táhneš v batohu na zádech. Potřebuji něco, co mne udrží v teple v neběhatelných pasážích během chůze a přechodu hor, ale zároveň nezabere moc prostoru ani hmotnosti v batohu. Vesta nestačí, protože by mi asi byla zima na ruce. Až z toho bude konečný produkt, předpokládám určení právě pro turistiku do extrémních podmínek, kde je v kombinaci s membránou velmi dobrým řešením.

   • Luboš

    No tenhle závod je z hlediska nalezení správného vybavení určitě alchymie. Ta moje reakce byla jen k tomu testování a “promočení” – asi by nebylo nic horšího tohle řešit v 3000 metrech.

    • admin

     Jasně, chápu, co jsi chtěl říct. Účelem toho testu bylo primárně ověřit, zda je mikina dostatečně teplá. Jako vedlejší produkt jsem si ověřil, že je v pohodě i v mokrém stavu. Počítám s tím, že ji nasadím právě pro přechod té hory (tj. na počátku v suchém stavu), což na běh určitě nebude a na propocení (jako při testovacím běhu) doufám taky ne. Navíc budu mít pod tím jednu nebo dvě další vrstvy. Tak snad to bude v pohodě. Měj se!